Tusz do rzęs, który niszczy włoski? Uważaj na te składniki w maskarach!

Tusz do rzęs – kupujemy go nie będąc tak naprawdę do końca świadome, co skrywa się w małej buteleczce. Jeśli masz wrażliwe oczy i skłonność do uczuleń z pewnością zwracasz większą uwagę na skład kosmetyków. Czy znasz wszystkie substancje, które nie tylko mogą podrażniać, ale również szkodzą rzęsom? Oto czarna lista nieprzyjemnych składników, które może zawierać tusz do rzęs.

Tusz do rzęs – substancje szkodliwe i uczulające

1. PPD, czyli Parafenylenodiamina w tuszu do rzęs

To czarny barwnik, który wykorzystuje się nie tylko w tuszu do rzęs. Bywa również składnikiem farb do włosów lub kosmetyków do makijażu o ciemnym odcieniu (kredki i eye-linery, cienie do powiek). PPD jest aromatyczną aminą, która bardzo silnie uczula. Może powodować zmiany skórne, zaczerwienienie, wysypkę swędzenie, podrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet owrzodzenia skóry oraz utratę włosów lub rzęs.

Jak rozpoznać alergen PPD w składzie tuszu do rzęs?

PPD może mieć wiele nazw. Jeśli zauważysz którąś z wymienionych – odłóż tusz do rzęs z powrotem na półkę w drogerii: 1,4-diaminobenzen, p-fenylenodiamina 1,4-benzenodiamina lub paraphenylenediamine, 4-fenylenodiamina, fenylenodiamina, p-diaminobenzen, 4-aminoaniline.

2. Kalafonia w tuszu do rzęs

Miękka żywica pochodzenia naturalnego może mieć…nienaturalnie szkodliwy wpływ na naszą skórę. Jest ona pozostałoscią po oddestylowaniu terpentyny z wszelkiego rodzaju drzew iglastych (przede wszystkim z sosny). Kalafonia zastosowana w maskarze sprawia, ze tusz do rzęs zyskuje większą lepkość, trwałość i „przyczepność” do rzęsy. Bywa ona również składnikiem mydeł oraz lakierów.

Jak rozpoznać kalafonię w składzie tuszu do rzęs?

Kalofonia ma wiele nazw. Często widniej w składzie pod niewinną nazwą „rosin”, ale miewa też bardziej „chemiczne” określenia; uważaj zatem na tusz do rzęs, który w swoim składzie ma: colophonium, colophony, resin terebinthinae, tall oil, abietic acid, methyl abietate alcohol, abietic alcohol, abietyl alcohol.

3. Nikiel w tuszu do rzęs

Nikiel to biało – srebrzysty metal o delikatnie złotym zabarwieniu. Charakteryzuje się twardością i ciągliwością, charakterystyczną dla metali z tej grupy. używany jest często do produkcji oprawek okularów, suwaków, guzików, telefonów komórkowych, biżuterii, sprzączek od pasków, narzędzia, sztućce oraz… tusze do rzęs. Może sprawić duże problemy alergikom. U osób uczulonych na nikiel pojawiają się zaczerwienienie skóry. Reakcja ta może wystąpić bezpośrednio w miejscu kontaktu lub pojawiać się w innych częściach ciała. Uczulenie na nikiel może powodować: plamy rumieniowate, świąd, pęcherze i plwociny.

Jak rozpoznać nikiel w składzie tuszu do rzęs?

Na szczęście nikiel w kosmetykach pojawia się już niezmiernie rzadko (najlepiej uważać na na te sprowadzane z Chin, o niewiadomym składzie). Nikiel w kosmetykach może skrywać się pod nazwą łacińską niccolum, symbolem Ni, lub angielską nickel.

4. Chrom w tuszu do rzęs

Związki chromu występują w wielu tuszach do rzęs. Stosuje się je jako zielone barwniki które odpowiadają za kolor kosmetyku. Tusz do rzęs to nie jedyny produkt do makijażu, w którym może znajdować się chrom. Często jest on również stosowany w cieniach do powiek, eye-linerach oraz kredkach do oczu. Alergia na chrom objawia się zaczerwienieniem powieki, uczuciem swędzenia i przesuszeniem skóry.

Jak rozpoznać chrom w składzie tuszu do rzęs?

Tusz do rzęs zawierający chrom nie musi być opatrzony nazwą chromium oxide greens. Ten pierwiastek często skrywa się pod numerami CI, czyli tzw. colour index. Należą do nich: CI 77288; CI 77289; CI 15685; CI 18690; CI 18736. Innymi nazwami chromu w tuszu do rzęs są: chrom, chromium, chromate, acid red oraz disodium hydrogen bis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*